Kineziterapija
kineziterapija
(grčka reči kinein – kretati se, kinezis – pokret) – terapija pokretom. U cilju uspostavljanja optimalnog funkcionisanja određenih delova tela i organizma u celini, primena pokreta kao najvažnijeg stimulansa za proces rehabilitacije je izuzetno značajna. Ona se bavi primenom sistematizovanih pokreta pojedinih delova tela ili celog tela u vidu vežbi radi očuvanja, uspostavljanja, razvijanja i zamene funkcija lokomotornog aparata, kao i organa i sistema koji su u funkcionalnoj vezi sa lokomocijom.


Cilj kineziterapije je maksimalno iskorišćavanje svih potencijala tretiranog pacijenta, sa akcentom na optimalni mogući oporavak oštećene funkcije lokomotornog aparata. Kineziterapija obuhvata aktivne i pasivne vežbe. Ona se primenjuje u gotovo svim medicinskim specijalnostima kod brojnih patoloških stanja, ali i preventivno. Apsolutnih kontraindikacija praktično nema, a relativne su malobrojne.
radna terapija
Predprofesionalna radna terapija ima za cilj da pacijenta pripremi za povratak na stari posao ili neki lakši posao.
Koristi se i kod dece koja imaju poremećaje u razvoju kako bi uspostavili bolju koordinaciju pokreta
i popravili kvalitet života .

Pokret po svom delovanju zamenjuje svako terapeutsko sredstvo, dok ostala medikamentozna sredstva ne mogu zameniti pokret
Tissot, 1981.godine